Podsumowanie zarobków w Allegro, gdzie 5 sztuk sprzedanych po 90zł każda dało 2.61zł zysku.

Mała sprzedaż na Allegro – opinia

  • Chciej mieć papierowe wydanie dokumentacji systemu CP/M.
  • Nie gódź się na domową jakość z drukarki, zamów w drukarni.
  • Minimalna liczba kopii to 10, wychodzi 50 zł za egzemplarz.
  • Weź sobie jeden
  • Wystaw 5 na allegro — błąd nr 1.
  • Chciej, żeby to jakoś wyglądało, daj się namówić na abonament allegro — błąd nr 2.
  • „Przecież nikt tego nie zauważy ani nie kupi”, dokup wyróżnienie – błąd nr 3.
  • Sprzedaj wszystkie

Zrozumiałem marudzenie Zaxxona gdy tylko Allegro było uprzejme podsumować wyniki za mnie:

2,61 zł zwrotu z inwestycji, 1% kosztów druku.

Przy tak małej ilości przedmiotów i tak małej sprzedaży, największym kretyństwem z mojej strony była zabawa w profesjonalnego sprzedawcę i abonament dający możliwość wystawienia „sklepu”, ustawienie avatara, logo i jakieś analityki.

Po raz kolejny przejechałem się na swojej wierze w przyszły wolny czas i że wystawię w tym sklepie też inne planowane produkty. Nie wydarzyło się to, więc miesięczny abonament zjadł większość zysku.

Dwa, że Allegro pobiera 20% prowizji od kwoty brutto od sprzedaży. Książka wystawiona za 90 zł to tak naprawdę 73 zł netto, minus kolejne 18 zł dla Allegro – realny zwrot z egzemplarza to 55zł. Dałoby to 5 zł na czysto… gdyby nie ten abonament.

Kupującym niemniej bardzo dziękuję, to wspaniałe, że w ogóle znalazło się zainteresowanie tym przedrukiem, że moje głupie zabawy w wydawcę służą nie tylko mnie i że poczułem nić wspólnoty z nabywcami ze względu na naturę sprzedawanej dokumentacji.

Kolejne 5 sztuk pojawi się być może na eBay, być może na shopee, a może tylko na sklepie będącym w przyszłości częścią tego projektu. A może po prostu nie brać prowizji na siebie? Macie jakieś doświadczenia, które pomogą?

Mogę też wydać pozostałe dokumenty lub – po sprzedaniu całości pierwszego nakładu – podrasowaną wizualnie przez Martina Maciaszka wersję tego samego. Kolejny rzut będzie też miał nadany numer ISBN, co zmniejsza VAT z 23% do 5%.

Dotychczasowe doświadczenie pozwala mi zrozumieć, dlaczego mówi się, że „wielcy gracze zabiją małych wydawców” i „amazon zabija małych przedsiębiorców”.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments