a circle gathering of hooded silhouettes

Tydzień w retro: 2022-11-26

Aktualizacja specyfikacji IRC z 2022-11-20

Tak, dobrze Ci się wydaje! IRC żyje, ma się dobrze i wciąż jest aktualizowany i rozwijany.

Link: 2022 Spec round-up – IRCv3

Z ciekawych dodatków:

  • protokół dodaje możliwość identyfikowania się jako bot.
  • Extended Monitor pozwala na dzielenie się informacją o byciu z dala od klawiatury (i innymi statusami) także z tymi, z którymi nie jesteśmy na tym samym kanale.
  • pojawiła się propozycja skodyfikowania w protokole oznaczeń, od którego miejsca dany bufor (czyli okno), taki jak kanał albo rozmowa prywatna, pozostaje nieprzeczytany

Nie mniej ciekawą jest dla mnie obserwacja, że stary dobry mIRC jest w czołówce najlepszej obsługi standardu. A mimo to nadal nie ma wersji na nie-Windowsa!

Eye of the Beholder dla C64

Kilka dni temu ukazała się gra Eye of the Beholder dla C64 i C128, remake klasyka z nowszych platform z lat 90., i od tego czasu zbiera wyśmienite recenzje (w chwili, gdy to piszę, 10/10 jako średnia z 80 głosów). Kod źródłowy to bezpośredni port wersji dla systemu DOS (1991).
Eye of the Beholder to pseudotrójwymiarowa gra fantasy typu “dungeon crawler” (chodzimy po labiryncie korytarzy), w której lochy oglądamy oczami bohatera.

Dodatkowo dla posiadaczy Commodore 128, gra obsługuje:

  • tryb 2 MHz
  • dwa monitory na raz! na drugim podczas gry wyświetla się mapa.

Oraz zarówno na C64 i C128:

  • myszkę 1351
  • lepiej mieć stację dysków na save’y 🙂

link do pobrania: eotb64.com

Return To Monkey Island uznane za Grę Roku przez Golden Joystick

Return to Monkey Island to gra przygodowa typu point-and-click opracowana przez Terrible Toybox i opublikowana przez Devolver Digital. Szósta gra Monkey Island, została wydana na macOS, Nintendo Switch i Windows 19 września 2022 roku, na Linux 26 października 2022 roku, a na PlayStation 5 i Xbox Series X/S 8 listopada 2022 roku. Jest to pierwsza gra Monkey Island autorstwa twórcy serii, Rona Gilberta, od czasu Monkey Island 2: LeChuck’s Revenge (1991).

Ogłoszenie na konającym błękitnym ptaku:

Luma — nowa gra na Amigę

Kawa na ławę — to nie jest gra z tego tygodnia. 😉

LUMA to oparta na laserach przesuwana gra logiczna dla Commodore Amiga, w której celem jest skierowanie laserów na cele w tym samym kolorze przy użyciu luster do odchylania wiązki. Aktywuj lasery za pomocą baterii. Każdy poziom musi być rozwiązany w określonej ilości ruchów (zmian).

źródło: https://8bit.red/@dirkdierickx@mastodon-belgium.be/109392966526735191
itch: https://zooperdan.itch.io/luma-amiga

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments