RIP Jerry Lawson

Tydzień w retro 2022-12-03

Kolejny weekend to czas na kolejną dawkę subiektywnie wybranych ciekawostek, które warto było w tym tygodniu odnotować, lub których odkryciem warto się podzielić.

Pong skończył 50 lat

29 listopada 2022 kultowy “Pong” skończył 50 lat.

Gra została stworzona przez Nolana Bushnella i Teda Dabney’a (założycieli Atari) w 1972 roku i stała się prawdziwym fenomenem, zmieniając na zawsze rynek rozrywki elektronicznej.

W grze Pong gracz kontroluje długą, cienką paletkę, którą musi odbijać piłkę, zanim ta opuści pole gry. Piłka odbija się od paletki i ścian, zmieniając kierunek i przyspieszając w miarę upływu czasu. Gracz, który jako pierwszy nie będzie w stanie odbijać piłki, przegrywa.

Code golf, czyli wyzwanie optymalizacyjne. “Code Golf” to zabawa w osiągnięcie danego efektu przy najmniejszej objętości kodu. Jeśli chciał(a)byś zmierzyć się pod tym względem z twórcami Ponga, warto zadać sobie pytanie: ile linii miał kod źrodłowy gry Pong? Zero. Pong nie był tyle zaprogramowany, co zaprojektowany, jego implementacją był układ logiczny:

Pong był pierwszą grą elektroniczną, która zyskała dużą popularność i przyniosła jej twórcom ogromne zyski. Gra była dostępna w wielu wersjach, w tym na konsole do gier, na komputery osobiste i w formie automatów do gier. Pong stał się tak popularny, że stał się ikoną kultury popularnej i symbolem rozwoju elektronicznej rozrywki.

Pomimo upływu lat, Pong nadal cieszy się dużą popularnością wśród graczy na całym świecie. Wiele starszych (Arkanoid, Breakout) i nowoczesnych gier opiera się na mechanikach zastosowanych w Pongu, a gra nadal pojawia się w nowych wersjach na różne platformy. Pong jest nie tylko ważnym elementem historii elektronicznej rozrywki, ale także nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy na całym świecie.

Jerry Lawson skończyłby 82

Jerry Lawson, znany jako “ojciec konsol do gier”, skończyłby w tym roku 82 lata. Lawson był założycielem firmy Fairchild Semiconductor i jednym z pionierów elektronicznej rozrywki, tworząc pierwszą konsolę do gier z wymiennymi kartridżami, znaną jako Fairchild Channel F.

Lawson był również członkiem Homebrew Computer Club, grupy entuzjastów komputerów, w której udział wzięli tacy ludzie jak Steve Wozniak i Steve Jobs. Jego praca przyczyniła się do rozwoju elektronicznej rozrywki i zapoczątkowała epokę konsol do gier, która trwa do dziś.

W uznaniu jego osiągnięć Google wyświetlił 1 grudnia 2022 specjalne logo, zwane “Google Doodle”, na cześć Jerry’ego Lawsona. Google Doodle to specjalne wersje logo Google, które pojawiają się na stronie głównej wybrane dni w roku, aby uczcić ważne wydarzenia lub osoby. W tym przypadku Google uznało Jerry’ego Lawsona za wyjątkowego przedstawiciela branży elektronicznej rozrywki i uhonorowało go specjalnym logiem.

Chociaż Jerry Lawson już nie żyje, jego dziedzictwo i wkład w rozwój elektronicznej rozrywki pozostają niezapomniane. Jego praca przyczyniła się do powstania wielu gier i konsol, które cieszą się popularnością do dziś, a jego nazwisko jest cenione w branży elektronicznej rozrywki.

Sprzedają się reprinty CP/M System Guide!

Jeśli chcesz złapać swoją własną papierową kopię dostępnego w sieci podręcznika “CP/M Plus System Guide“, czyli dokumentacji działania systemu CP/M 3.0, masz jeszcze szansę, ale 30% nakładu jest już w rękach użytkowników!

To moja własna inicjatywa, pierwszy reprint oficjalnie wydany w imieniu mojej firmy. Jeżeli skromny nakład się wyprzeda, w przyszłości pojawią się także pozostałe elementy dokumentacji systemu, może nawet z ładną okładką, na pewno natomiast z numerem ISBN, a co za tym idzie — niższym VATem.

Niezmiernie ciekawą wiadomością podzielił się nabywca jednego z egzemplarzy:

Pracuję właśnie nad projektem komputera opartego na polskim procesorze MCY7880 i będę chciał uruchomić na nim CP/M.Niby mam tę dokumentację w PDF, ale z papierowej zawsze wygodniej się korzysta. 🙂

Czekamy!

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments